Utomhustider perioden november tom mars (v.44 tom v.13) Vintern 2023/2024
Plan 3 och 4 EIP
Under denna period kommer plan 3 och 4 på Enskede IP att snöröjas. EIK har fått tider på dessa planer men inte alla då andra föreningar flyttar in under vintern. Strötider går att boka på plan 3 och 4 och på andra snöröjda planer i Sthlm Stad via Interbook https://booking.stockholm.se/ from måndag v.44.
Plan 2 och 5 EIP
Plan 2 och 5 kommer att vara öppna för spontanfotboll när planen är spelbar. De planerna kommer EJ att underhållas. Lyset är tänt när det är spelbart. Det går inte att boka planerna i kommunens bokningssystem. Ett internt schema gäller för lagen i EIK då planen är spelbar. Andra föreningar / spelare har dock samma rätt att vara där.
Övriga planer
Läs mer här hur kommunen underhåller https://foreningsservice.stockholm/lokaler-och-anlaggningar/boka-idrottsanlaggning/vinterfotboll/
Inomhus
Lag födda 2017-2012 får tilldelat en tid/vecka i gympasal. Äldre lag vid behov.
Kostnad
Bokning via Enskede IK kansli eller egen bokning i interbook i EIKs kundnummer medför ingen kostnad.
Avbokning
Kom ihåg att:
- meddela kansliet senast 3 dagar efter träningspasset om planen varit ospelbar.
- Avboka er tid senast 1 vecka innan aktuellt tillfälle via mail till mats@enskedeik.nu Detta gäller både inne- och utetider.
Spelbarhet
På vår hemsida uppdaterar vi status på planerna på Enskede IP.
Schema
Kansliet lägger schema för perioderna november – december respektive januari – mars
Äldre lag har förtur i prioordning. Schemat läggs endast på de tider som klubben fått tilldelat på Enskede IP.
Egen bokning
Lagen i EIK har möjlighet att själva boka tider utomhus, gympasal och hall via Interbook https://booking.stockholm.se/ .
Tänk på att
- Skriva Namn / Lag i Fältet ”Referens/Bokat av”
- Lägga in din egen adress i fältet ”Alternativ e-post”. Kopia på bokning skickas då.
- Klicka i passerkort. Gäller till omklädningsrum, entré till hall m.m.
Kontakta mats@enskedeik.nu för användarkonto.
Passerkort
Passerkort 90050 kopplas till alla bokningar inomhus och utomhus. Alla lag ska ha fått kort. För de lag som är nya kan kort hämtas ut på kansliet.
OBS! Spara alltid kortet – det gäller så länge laget har verksamhet i Enskede IK. Lämna tillbaka kortet när det inte kommer att användas något mer. Kortet tillhör Enskede IK och kostar 100 kr / kort. Borttappat kort betalas av laget.